.

.

czwartek, 14 listopada 2013

Sposoby na łatwiejszą naukęWielu z nas ma problemy ze skupieniem się podczas nauki i często nie wiemy jak za to wszystko się zabrać. W tym poście chciałbym przedstawić Wam kilka zasad, które pomogą w szybszym i łatwiejszym przyswajaniu wiedzy. 

1. Korzystaj z różnych źródeł informacji 
Nie warto ograniczać się tylko do tego, co jest napisane w podręczniku. Poszperaj w internecie, gazecie, a być może znajdziesz definicje, która jest dla Ciebie prostsza i łatwiejsza do zapamiętania. 

2. Miejsce nauki
Każdy musi znaleźć sobie idealne miejsce do nauki. Należy zadbać o dobre oświetlenie, wygodę i spokój. Większość z nas uczy się w swoim pokoju, i jest to dobre rozwiązanie, jeśli nikt lub nic nam w tym nie przeszkadza. Jeśli nie potrafisz uczyć się w domu, to może lepszym rozwiązaniem będzie biblioteka lub nauka na świeżym powietrzu? Ważne, żeby mieć takie miejsce, w którym czujesz się rzeczywiście dobrze.

3. Rób sobie przerwy
Uczenie się przez kilka godzin bez żadnej przerwy nie ma absolutnie żadnego sensu, bo po pewnym czasie nasz mózg staje się przemęczony, a wiedza zamiast przybywać- ulatuje. Najlepszym rozwiązaniem jest po każdych 20 minutach nauki, zrobienie sobie przerwy 3-4 minutowej, podczas której możemy odetchnąć, napić się czegoś lub zjeść. 

4. Ucz się systematycznie
Najgorszym błędem jakim popełniamy jest niesystematyczne uczenie się. Uczenie się na bieżąco daje nam możliwość powtórki przed klasówką, a nie uczenia się dzień przed sprawdzianów całego działu, który zazwyczaj składa się z kilku tematów. Ta opcja nie tylko pozwala zaoszczędzić nam czas, ale także gwarantuje, że wiedza zostanie na dłużej. 

5. Koncentracja
Udowodniono, że wykonywanie kilku zadań jednocześnie jest nieskuteczne. Swoją uwagę skup na jednej rzeczy i zrób to od początku do końca. Bez sensu jeśli uczysz się dwóch, czy trzech przedmiotów na raz, bo wszystko zacznie Ci się mieszać.

6. Nie stresuj się
Stres i wszelkie złe emocje negatywnie wpływają na nasze uczenie, ponieważ ciężko jest nam się skupić i zamiast się uczyć, myślimy o problemach. Rozluźnij się!

7. Pisz ściągi
Robiąc ściągi też się nauczysz! Niektórzy przepisując informacje z podręcznika łatwiej zapamiętują definicje, niż jakby w kółko mieli je czytać. Przyznam, że jest to mój ulubiony sposób i rzeczywiście działa.Czasem nawet ściąga okazuje się niepotrzebna. 

A wy jakie macie sposoby na uczenie się? Skorzystacie z moich porad? 

3 komentarze:

BlackLilou pisze...

Ja preferuję pisanie "karteczek z wiedzą" jak ja to nazywam. Wypisuję najważniejsze rzeczy z podręcznika, a później skracam to co raz bardziej tak, że pod koniec nauki zostają mi tylko słowa kluczowe. Wtedy staram się całą tą zminiaturyzowaną wersję wbić sobie do głowy. Na sprawdzianie nigdy nie mam problemów z przydługimi definicjami. Wiem o co chodzi i wystarczy, że ubiorę to jakoś w słowa.
Jeżeli uczę się historii mam zwyczaj "opowiadać" sobie na głos wszystkie wydarzenia. Na początku pomagam sobie podręcznikiem, a później jestem w stanie wyrecytować wszystko sama.
Ostatnim moim sposobem na naukę (szczególnie języków) są skojarzenia. Może i czasami bardzo głupie, ale łatwo je sobie przypomnieć, gdy tego trzeba. XD

BlackLilou pisze...

Hahaha, ale się rozpisałam. ;p

princessa144 pisze...

Ja na jezyki mam inny sposob ....
Sxukaj tych slow w piosenkach XDD