.

.

środa, 6 listopada 2013

Jak radzić sobie z jesienną depresją?Polska jesień uważana jest za jedną z najpiękniejszych na całym świecie. Często nazywana jest złotą, ponieważ liście drzew są właśnie w tym kolorze. Najlepsze jesienne miesiące to bez wątpienia wrzesień i październik. Temperatury są wtedy jeszcze w miarę wysokie i nie brakuje dni ze słońcem. Niestety jesień nie wygląda tak cały czas. Dni robią się coraz krótsze, jest ponuro, ciągle pada, a słońca praktycznie nie widujemy. 

Dzięki promieniom słonecznym zwiększa się ilość produkowanych hormonów szczęścia, nie bez powodu, kiedy za pomocą narządu wzroku organizm jest informowany o niedoborze światła, jesteśmy często ospali, brak nam chęci do życia i łapiemy "doła". Są jednak na to sposoby:

1. Gabinety odnowy biologicznej oferują fototerapię, czyli leczenie światłem za pomocą profesjonalnych lamp. Niestety jest to dosyć kosztowna opcja i nie na każdego działa. Alternatywą jest solarium, ale pamiętajmy, żeby z nim nie przesadzać, bo jest bardzo szkodliwe. 

2. Kolejna opcją, po którą często sięgamy są słodycze, które podwyższają nasz cukier, przez co czujemy się bardziej pobudzeni. Pamiętajmy jednak, że nie trwa to długo i później bardzo często czujemy się jeszcze gorzej, ponieważ poziom insuliny we krwi spada, przez co tracimy dużo energii. Dietetyk Patrick Holford zaleca przestrzeganie diety, która utrzyma niski poziom cukru i będzie bogata w kwasy omega-3. Polega na ograniczeniu ilość kawy i herbaty, wystrzegania się czekolady, alkoholu i ograniczenia palenia. Jedz jak najwięcej owoców, warzyw, kiełków pszenicy i ryb. 

3. Pomóc możemy sobie również poprzez chodzenie na spacery. Przebywanie całe dnie w domu prowadzi do niedotlenienia, przez co jesteśmy ospali. Ważne jest, żeby przed pójściem spać wywietrzyć swój pokój i najlepiej przykręcić grzejniki. Najlepsza temperatura do spania to 18-20 stopni.

4. Regularne ćwiczenia również polepszą nasze samopoczucie! Uprawiając na przykład jogging zwiększamy ilość endorfin, które wywołują uczucie szczęścia. 

5. Możesz również używać wszelkiego rodzaju olejków eterycznych, kadzidełek, bądź świec zapachowych.  Wybieraj takie, które kojarzą Ci się z czymś przyjemnym, na przykład z wakacjami. 

Mam nadzieję, że mój artykuł choć trochę Wam pomoże. Pora jesienno-zimowa nie trwa wiecznie, więc nie ma co się dołować. Róbcie to, co sprawia Wam radość, włączcie sobie wesołą muzykę, obejrzyjcie jakąś komedię i najważniejsze - pamiętajcie o uśmiechu! W komentarzach podzielcie się Waszymi sposobami na zwalczenie depresji. 

Kuba

2 komentarze:

BlackLilou pisze...

Ciekawy artykuł. Będę musiała spróbować wykorzystać kilka pomysłów. Jesienny spacer? Czemu nie ;)

BlackLilou

Wampirkas pisze...

^^